Mam nadzieję że nie tylko zwracacie na uwagę na chleb i jego naturalną jakość ale też kiedy kupujecie inne wyroby mączne i samą mąkę to zwracacie uwagę na to jakie ziarno zostało użyte.
Teraz już nie ma większego problemu z nabyciem prawdziwej mąki, we wszystkich miastach znajdą się już ekologiczne sklepy gdzie można dobrą mąkę kupić. Pomyślcie o tym.
Jeśli widzicie na półce w sklepie lub markecie torebkę z mąką, na której pisze „Mąka Standaryzowana” (90% przypadków) natychmiast odłóżcie ją na miejsce i nie zabierajcie do domu. Mimo że wszystkie użyte składniki do jej standaryzacji są dopuszczone przez prawo.
Jeśli klienci odwrócili by się od kupowania mąki standaryzowanej, może młyny odeszły by od tego procederu. Pod tym pięknym słowem kryje się przerobienie ziarna na mąkę o stałych i powtarzalnych parametrach wypiekowych. Jakość ziarna trafiająca do młyna nie ma większego znaczenia , po analizie w laboratorium młyna parametrów ziarna, komputer wyliczy których chemicznych środków trzeba dosypać w trakcie procesu mielenia żeby uzyskać właściwe parametry i mąka i tak będzie dobra (pod względem technologicznym) i produkt schowa się pod określeniem „Mąka Standaryzowana”

Ja mam w piekarni całe, naturalne, organiczne, certyfikowane Bio ziarno : samopszy, płaskurki, kamutu, orkiszu, owsa, jęczmienia, pszenicy, żyta. Wszystkie mielę na kamiennych żarnach na mąki razowe i……nie mam laboratorium, i……. nie znam jej parametrów.
Mam ręce i oczy i uczę się każdej mąki, z każdej partii ziarna od nowa. Dlatego też moje wypieki nie są stabilne jakościowo i zupełnie powtarzalne bo nigdy użyta mąka nie była standaryzowana i trzeba jej się nauczyć.
Nie wszystkie też chleby są zawsze udane, ale moi świadomi klienci już wiedzą że nie osiągnę stabilnej jakości chleba z biedronki 🙂 ale na pewno będzie naturalny i prawdziwy.
Na zdjęciu mam w ręce zmielone razowe żyto. Myślę że tak wyglądało przed dziesiątkami i setkami lat. Tak samo.
Dobrej niedzieli
wasz wyspany dzisiaj
BioPiekarz

Comments are closed.

Zamówienia do soboty 24 listopada do godz 18 wysyłka 26 listopada. Zamawiając 6 szt chleba 1 sztuka Gratis Zamówienia nie opłacone do soboty są anulowane.